SVIATOSŤ ZMIERENIA

Spovedá sa v spovedelnici pondelok až sobotu 30 minút pred sv. omšou.

Spoveď (alebo aj sviatosť zmierenia, sviatosť pokánia) je sviatosť, pri ktorej veriaci ústne vyzná svoje hriechy spovedníkovi a prejaví nad nimi ľútosť a spovedník v mene Cirkvi udeľuje rozhrešenie. Spoveď vyžaduje úprimnú ľútosti nad spáchaným hriechom a predsavzatie viac nehrešiť a hriechu sa vyhýbať. Po spovedi by mala nasledovať snaha o trvalú zmenu životnej cesty v danej oblasti (obrátenie) a nastúpenie na cestu pokánia (náprava škôd a odčinenia hriechov).

Ľútosť: Bože môj, celým srdcom ťa milujem a preto veľmi ľutujem, že som ťa hriechmi urazil. Chcem sa naozaj polepšiť a hriechu sa chrániť. Otče, odpusť mi pre krv Kristovu.

Spovedné zrkadlo pre menšie deti  , Spovedné zrkadlo pre staršie deti, Video 10 božích prikázaní pre deti

SVIATOSŤ KRSTU

Sviatosť krstu vysluhujeme spravidla v nedeľu vo svätej omši. Krstu predchádzajú dve krstné náuky, ktorých sú povinní zúčastniť sa rodičia i krstní rodičia. Krstnú náuku a termínom krstu si rodičia dohodnú s kňazom osobne.

Informácie pre rodičov a krstných rodičov:
O udelenie sviatosti krstu musia požiadať vždy iba rodičia dieťaťa (aspoň jeden z nich).
K zápisu na krst sa vyžaduje od rodičov dieťaťa rodný list dieťaťa.

Ku sviatosti zmierenia – svätej spovedi – nech rodičia i krstní rodičia pristúpia v týždni pred krstom.

Podmienky pre krstného a birmovného rodiča

Aby niekto plnil úlohu krstného alebo birmovného rodiča, musí podľa Kódexu kánonického práva (kánon 874), vyhovovať týmto podmienkam:

Musí ho určiť sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ; musí byť schopný a mať úmysel plniť túto úlohu.
Musí zavŕšiť šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku.
Musí byť katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu a vedie život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať.
Nesmie byť postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným.
Nesmie byť otcom alebo matkou krstenca.
Krstným ani birmovným rodičom nemôže byť:

Taký pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti; taký sa môže pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom a to iba ako svedok krstu.

Taký pokrstený a pobirmovaný kresťan, ktorý nežije v platnom sviatostnom manželstve.
Ten kto je rozvedený.
Je užitočné za birmovného rodiča vziať toho, kto pri krste prijal úlohu krstného rodiča.

PRVÉ SVÄTÉ PRIJÍMANIE

Príprava detí na prvé sväté prijímanie prebieha systematicky v rodine a počas vyučovania náboženstva na škole od 1. ročníka. Rodičia žiakov 3. a 4. ročníka odovzdajú záväzné prihlášky na farský úrad. Možnosť prihlásiť dieťa na slávnosť 1. sv. prijímania je do konca septembra 2021. S prihláškou je potrebné doniesť aj krstný list dieťaťa ak nie je krstené v našej farnosti. Podmienky pre slávenie prvého sv. prijímania detí sú: účasť na bohoslužbách, prihlásenie na hodiny náboženstva, primerané vedomosti a svedectvo o krste.

SVIATOSŤ BIRMOVANIA

Prijatie sviatosti birmovania je potrebná na dovŕšenie krstnej milosti. Uvedená sviatosť človeka dokonalejšie spája s Cirkvou a bohato ho obdarúva osobitnou silou Ducha Svätého. Človek sa stáva dospelým kresťanom, takže je ako pravý Kristov svedok povinný šíriť a brániť vieru slovom i skutkom. Preto sa príprave na sviatosť birmovania venuje náležitá pozornosť. Príprava k birmovke je rozdelená na: vzdialenú prípravu, ktorá býva na hodinách náboženskej výchovy od 1. až po 9. roč. ZŠ, počas ktorej sa prijíma prvé sv. prijímanie (zvyčajne v 3. roč.). A na blízku prípravu, ktorú vykonáva kňaz vo farnosti v spolupráci s animátormi. posledná birmovka sa konala v roku 2018. V našej farnosti sa bude birmovka konať v roku 2022. Prihlášku na sviatosť birmovania je potrebné odovzdať do konca septembra 2021. Stretko pre birmovancov sa koná 2x za mesiac. Dátum stretnutia bude uverejnený vo farských oznamoch. Prečítaj si aj LIST BIRMOVANCOM.

SVIATOSŤ MANŽELSTVA

Snúbenci, ktorí plánujú uzavrieť sviatostné manželstvo, prídu na farský úrad spísať žiadosť o uzavretie sobáša. Stretnutia so snúbencami sa dohadujú individuálne podľa možností snúbencov a kňaza. Na stretnutí okrem spísania zápisnice vysvetlíme snúbencom celý proces prípravy.

Snúbenci môžu absolvovať prípravu na prijatie sviatosti manželstva aj účasťou na Kurze prípravy na manželstvo (napr. www.domanzelstva.sk) a doložia potvrdenie o absolvovaní prípravy. V takomto prípade snúbenci absolvujú na fare úvodný pohovor spojený so spísaním sobášnej zápisnice a záverečnú náuku s prebratím manželského obradu.

SVIATOSŤ POMAZANIA CHORÝCH

Sviatosť pomazania chorých sa udeľuje veriacim v chorobe, alebo pri dlhotrvajúcich ťažkostiach. Sviatosť sa udeľuje aj počas pôstneho obdobia v rámci duchovnej obnovy pre seniorov. Individuálne udelenie sviatosti pre chorého si dohovorte telefonicky s kňazom.

Pastorácia chorých - každý prvopiatkový týždeň kňaz navštevuje chorých, vysluhuje sviatosť zmierenia a prináša sv. prijímanie.  Návštevu u chorého si telefonicky dohodnite s kňazom.